Akademia Agromappera - Próbkowanie gleby z QGIS

Fot. Gleba to warsztat pracy rolnika. Od jej kondycji zależy to jak wysokiego i często jakiej jakości plonu można spodziewać się, gdy przyjdzie czas zbiorów. Warto zatem regularnie badać jej stan. Zdjęcie: prolibuds.com
Rynek oferuje kilka systemów wspierajacych pobieranie i analizę prób glebowych. Są one jednak albo kosztowne albo ich funkcjonalności - delikatnie mówiąc - nie nadążają za postępem technologicznym. Sprawia to, iż coraz częściej w obszarze tym widuje się QGISa.
QGIS to darmowe oprogramowanie, które jest w stanie zapewnić wsparcie całego procesu analizy gleb Państwa klientów. Począwszy od wyznaczenia sektorów poboru, poprzez wizualizację wyników dostarczonych OSChR, aż po generowanie przejrzystych map dla odbiorcy końcowego.
Z uwagi na to, iż QGIS jest programem o dosyć szerokim zastosowaniu, brakuje w jego funkcjonalności uporządkowanego workflow, które raz uruchomione, przeprowadziło by Państwa od początku do końca tego procesu. Nasz kurs jest odpowiedzią na te niedogodności.
Czy wiesz że:
- darmowe oprogramowanie wcale nie odstaje od komercyjnego pod względem funkcjonalności i łatwości użycia?
- algorytmy i indeksy wegetacji nie są czarną magią i możesz obliczyć w je sam?
- GPS który masz w swoim smartfonie często jest w zupełności wystarczający do pracy w terenie?
Czego dowiesz się na naszym kursie?
- Czym jest program QGIS,
- Jak go skonfigurować aby pracowało Ci się w nim szybko i wygodnie,
- Jak uniknąć raf i mielizn czyhających na początkujących,
- Jak zaprojektować prostą siatkę poboru w formacie, jakiego potrzebujesz,
- Powiem też skąd wziąć potrzebne do tego dane i jak je opracować,
- Dane oczywiście będą - podobnie jak QGIS - darmowe!
- Połączymy siatkę poboru z wynikami analiz gleby z laboratorium...
- I opracujemy je na kilka sposobów,
- Twoi klienci potrzebują map? Nie ma sprawy! Pokażę Ci jak je wystylizować aby zawsze były czytelne,
- Pokażę jak stworzyć style, które zdefiniowane raz, pomogą Ci oszczędzić mnóstwo czasu przez kolejne miesiące!
A dodatkowo na poziomie zaawansowanym:
- Proste schematy poboru Ci nie wystarczają? Pokażę zatem jak stworzyć sektory bazujące na strefach zmienności glebowej uzyskanej z danych teledetkcyjnych oraz mapy tworzone na bazie stref produktywności! (Pewnie widziałeś takie w pakietach komercyjnych)
- Dorzucimy do tego nawet topografię terenu aby uwzględnić ruchomość pierwiastków w glebie!
- Kolorowe sektory to za mało? Od czego jest statystyka i jej funkcje!
- A skoro o statystyce mowa - pokażę Ci inne narzędzia (darmowe, a jakże!) dzięki którym przygotujesz czytelne (ale i piękne!) wykresy, które będziesz mógł dodać do swoich opracowań.
Nasz kurs to:
- Spotkanie indywidualne, lub praca w małych grupach - na żywo, z możliwością zadawania pytań o wszystkie kwestie w zakresie i otrzymywanie na nie odpowiedzi natychmiast.
- Zajęcia w stylu warsztatowym - sporo teorii ale jeszcze więcej praktyki i demonstracji "na żywo".
- Podróż przez cały zakres informacji potrzebnych do samodzielnej pracy - od surowych danych aż po mapy możliwe do wykorzystania w terenie.
- Brak ukrytych kosztów - nie musisz kupować danych, czy licencji na oprogramowanie. Pracujemy na danych otwartych i oprogramowaniu open-source.
- Wsparcie po ukończeniu szkolenia - przez cały miesiąc będziesz mógł wrócić do nas i uzyskać pomoc w razie problemów napotkanych w samodzielnej pracy.
Co oferujemy?
- Wiedzę i wyłącznie wiedzę - w prostej, przystępnej formie, bez dygresji, pudrowania i marketingu.
- Pracę na realnych danych, w czasie rzeczywistym.
- Zero kołczingu :)
- Zero transakcji wiązanych i nagabywania o zakup fotowoltaiki :)
- Ani żadnego innego urządzenia! :)
KOSZT
(poziom podstawowy)
2300 PLN netto / 2829 PLN brutto
(poziom zaawansowany)
CZAS
(poziom podstawowy)
20 godzin / 3 dni
(poziom zaawansowany)
FORMA
Fot. Klasyczne, 4 - hektarowe siatki poboru nie są dziś optymalnym rozwiązaniem dla rolnictwa precyzyjnego. Na kursie dowiesz się, jak zaprojektować układ sektorów odpowiadający zmienności glebowej i topografii terenu.
Fot. Dostępne w ośrodkach powiatowych mapy gleb, to już niestety archaizm nieprzystający do wymogów precyzyjnej uprawy. Można jednak we własnym zakresie i przy użyciu darmowych narzędzi, stworzyć opracowanie niewiele ustępujące dokładnością rezultatom skanowania elektromagnetycznego!
Fot. Sektory poboru zapisane w popularnym formacie .kml mogą być wyświetlane nawet na smartfonach, bez potrzeby korzystania ze specjalistycznego oprogramowania GIS. Jak stworzyć taki plik? To pokażemy na naszym kursie!
Fot. Mapa zmienności glebowej (wraz z wyznaczonymi sektorami poboru) stworzona dla jednej z polskich winnic.
Fot. Wyniki analiz gleby zwizualizowane na siatce sektorów poboru. Plastyczne opracowanie pozwala odbiorcy łatwiej przyswoić wyniki przeprowadzonego badania.
Fot. Zmienność glebowa to nie tylko kontury glebowe. Korzystając z QGISa możemy nie tylko przenieść kontury na mapę, ale również określić procentowy udział typów gleb w powierzchni gospodarstwa.