CloudCompare DLA LEŚNIKÓW

Owiewki dla kapsuły montowanej na samolocie Cessna 172 / Multispectral camera capsule fairing for Cessna 172


Fot. Fotogrametryczna chmura punktów działki leśnej, podzielona na 10-metrowe odcinki w kolorystyce RGB oraz modelu wysokości koron. Materiał zebrany dronem DJI Phantom 4 PRO, opracowanie: WebODM oraz CloudCompare.

Szkolenie dedykowane środowisku Lasów Państwowych oraz podmiotów zaangażowanych w gospodarkę leśną.

Jeśli:
  • używasz drona do mapowania lub chmur punktów ze skaningu laserowego (TLS, ALS, lub po prostu iPada) w swoim nadleśnictwie/leśnictwie,
  • chciałbyś uzyskać bądź utrzymać te same możliwości obróbki danych przy niższym budżecie,
  • nie chcesz strawić dni/tygodni na oglądaniu tutoriali i przeszukiwaniu internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na twoje pytania,
... mamy odpowiedź na twoje potrzeby!


CloudCompare jest DARMOWYM, OPEN-SOURCE'OWYM oprogramowaniem
służacym do obróbki chmur punktów. Jest to narzędzie dedykowane przede wszystkim zastosowaniom pomiarowym, jednak wielość funkcji jakie oddaje użytkownikowi do dyspozycji sprawia, iż jest to idealne narzędzie dla osób poszukujących efektywnego, wszechstronnego i taniego medium do processingu produktów fotogrametrycznych bądź lidarowych.

Informacje przekazywane w trakcie kursu pozwolą na efektywną pracę nie tylko z chmurami ze skaningu laserowego czy fotogrametrii ale również ortomozaikami oraz modelami 3d. CloudCompare pozwala bowiem na łatwą pracę z chmurami punktów, rastrami (np. ASCII GRID z zasobów GUGiK), a nawet wektorami jednocześnie co czyni ten program unikatowym.

W trakcie kursu w prosty sposób omawiamy wszelkie zagadnienia związane z programem, jego obsługą, funkcjami podstawowymi, czy wreszcie zaawansowanymi algorytmami, które będą przydatne w codziennej pracy.

Dzięki naszemu szkoleniu dowiesz się jak:
  • nawigować w programie,
  • importować i eksportować pliki w konkretnych formatach,
  • czyścić, filtrować i segmentować chmury punktów,
  • klasyfikować chmury punktów wg klasyfikacji ASPRS,
  • rozrzedzać i zagęszczać chmury,
  • wykonać dokładny model terenu,
  • obliczyć areał/powierzchnię,
  • obliczyć kubaturę chmury lub meshu,
  • przeprowadzić hydroflattening,
  • przekształcać i skalować chmury,
  • wygenerować ortofotomozaikę z chmury,
  • zmienić kolorystykę chmurę (np. w barwach indeksów wegetacyjnych),
  • przeprowadzić cały szereg analiz na chmurze,
  • wiele, wiele innych...

WSPARCIE PO ZAKOŃCZENIU SZKOLENIA

Ukończenie kursu i otrzymanie certyfikatu nie oznacza rzucenia kursanta na głęboką wodę i pozostawienie samemu sobie. Za niewielką opłatą zapewniamy całomiesięczne wsparcie w zakresie obsługi programu, pomocy w rozwiązywaniu problemów z nim związanych, czy pokonywaniu wyzwań z danymi zbieranymi już przez was.

Support nie musi ograniczać się do pierwszego miesiąca po ukończeniu kursu ale może być przedłużany w zależności od potrzeb klienta.

Cena

1700 PLN netto / 2091 PLN brutto

Miesięczne wsparcie:

300 PLN netto / 369 PLN brutto
Czas trwania:
14 h / 2 dni
Image

Render:
Wysokościowy model koron opracowany na bazie danych LIDAR z zasobów GUGiK.
 

Render:
Fotogrametryczna chmura punktów wydzielenia leśnego zwizualizowana w kolorystyce RGB oraz CIR. Dane zebrane platformą Yuneec H520 E90 wraz z kamerą Micasense RedEdge-M.
 

Render:
Model wysokościowy drzew w postaci odcinków o szerokości 10-metrów nałożonych na model wysokościowy terenu w postaci modelu TIN. Żródło: Phantom 4 PRO, dane opracowane w WebODM.
 

Render:
Odfiltrowany w CloudCompare szum z lidarowej chmury punktów odwzorowującej drzewo. Dzięki dostępnym w CC filtrom można dokładniej obliczyć objętość pnia, bądź ciężar korony.

Render:
Cyfrowy obraz pnia i gałęzi po odfiltrowaniu pozostałych elementów (tj. liści i szumu). Doskonale widoczna geometria gałęzi ukryta na co dzień pod liśćmi.
 

Render:
Rzut boczny pnia i gałęzi po odfiltrowaniu większości liści. Dane: TLS
 

Render:
Wynik przeprowadzonej w CloudCompare kalkulacji kubatury stosu.
 

Render:
CloudCompare pozwala na opracowanie znacznie dokładniejszego (i wolnego od artefaktów) modelu powierzchni (DEM) niż tworzone za pomocą domyślnych narzędzi dostępnych w komercyjnym oprogramowaniu fotogrametrycznym.
 

Render:
Wysokościowy model koron (CHM) opracowany w CloudCompare na bazie danych lidarowych, zwizualizowany na bazie z numerycznego modelu rzeźby terenu.